OMEGA- 6 -Niezbędny nienasycony kwas tłuszczowy

Kwas OMEGA - 6 występuje  w oleju z krokosza barwierskiego, wiesiołka,maku, pestek winogron czy słonecznika.
Kwas Omega - 6 należy razem z kwasem Omega-3 do tzw . NIEZBĘDNYCH NIENASYCONYCH KWASÓW TŁUSZCZOWYCH. Organizm nie jest w stanie wytworzyć ich sobie sam. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu - muszą być dostarczone z pożywieniem, jeżeli nie ma ich w odpowiedniej dla nas ilości - chorujemy.
 Spożycie  kwasu OMEGA-6  powoduje:
rozszerzenie naczyń krwionośnych, a co za tym idzie obniża ciśnienie krwi;
- wstrzymuje tzw. agregację pytek krwi, przez co krew znacznie łatwiej przepływa przez układ krwionośny;
- hamuje syntezę cholesterolu;
- reguluje działanie układu odpornościowego;
- kwas arachidonowy  AA(pochodny kwasu Omega-6) jest niezbędnym i jednym z głównych składników błon komórkowych.  Z kolei odpowiednie ilości kwasu pochodnego GLA  (również pochodny kwasu Omega-6) utrzymują  kwas arachidonowy AA w błonach komórkowych bez pozwalania im na zmianę w szkodliwe metabolity.
Kiedy poziom natlenienia komórki spadnie o ok.30% wartości normalnej, wtedy taka komórka w nieodwracalny sposób zmienia się w komórkę nowotworową - brak tlenu w komórce prowadzi do powstania nowotworu. Jest to pierwszorzędna przyczyna powstania nowotworów ( drugorzędne to metale ciężkie, dym papierosowy, promieniowanie jonizujące,inne toksyny). Uprawianie sportu, oddychanie tlenem spowoduje natlenienie krwi ale nie natlenienie komórek.
Kwasy tłuszczowe Omega - 3 i Omega - 6 poprawiają przepuszczalność błon komórkowych.

Spożycie Kwasów Omega -3 i Omega -6 jest jedną z najważniejszych i najłatwiejszych metod zapobiegania nowotworom - gdyż spożycie tych kwasów tłuszczowych upłynnia błony komórkowe i w ten sposób pozwala, żeby odpowiednia ilość tlenu dotarła do komórki.

Natlenienie na poziomie komórkowym jest podstawą w leczeniu, jak i zapobieganiu chorobie nowotworowej.

 

Bibliografia:
"Ukryte terapie - Czego ci lekarz nie powie" Jerzy Zięba

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.