ZABURZENIA SNU

Samopoczucie po nieprzespanej nocy

Bezsenność dotyka coraz więcej ludzi we współczesnym świecie. Jeden na dziesięciu dorosłych bierze leki nasenne, zwiększając tym samym ryzyko zachorowania na raka lub inne choroby. Aby uniknąć udowodnionej szkodliwości leków nasennych i uspokajających, istnieją metody naturalne, które dają nam dużo skutecznych możliwości. Jedną z największych zalet naturalnych metod ułatwiających sen jest ich bezpieczeństwo oraz fakt, że nie wywołują one uzależnień.
Jeśli masz problem ze snem powinnaś...
1. Specjaliści zalecają czytanie przed snem - wzmacnia to umysł i relaksuje ciało, ale nie w łóżku - niech łóżko służy nam jedynie do spania. 
2.  Wyjdź na spacer np. z psem lub otwórz na chwilę okno aby zaczerpnąć świeżego powietrza.
3. Zalecane jest wzbogacenie diety w L-tryptofan. Jest to jeden z aminokwasów wykorzystywanych przez organizm do produkcji serotoniny - "hormonu snu", który pomaga mózgowi przełączyć nas w tryb nocny. W pożywieniu L-tryptofan występuje w owocach morza, ciemnym mięsie kurczaka i indyka, w mleku, serze, fasoli, nerkowcach. Aby tryptofan z produktów mlecznych szybciej przenikał do mózgu, warto pamiętać aby spożywać je w towarzystwie węglowodanów.
4. Niacyna również wykazuje działanie nasenne. Najlepiej przyjmować od 50 do 200 miligramów na ok. 20 minut przed pójściem do łóżka.
5. Lecytyna - testy wykazały, że 2-3 łyżki lecytyny skracają czas potrzebny do zaśnięcia. Lecytyna stanowi niemal jedna trzecią suchej masy mózgu. W pożywieniu występuje w produktach sojowych i  w żółtkach jaj, ale można ją kupić także w postaci suplementu.
6. Melatonina - jest występującym naturalnie w organizmie człowieka hormonem produkowanym w ośrodkowym układzie nerwowym, ułatwiającym zasypianie. Można zwiększyć jego produkcję poprzez jak największe zaciemnienie sypialni lub przyjmowanie od 3 - 9 miligramów melatoniny w tabletkach na godzinę przed snem. Melatonina jest bardzo bezpieczna.
7. Unikaj światła niebieskiego - powinnaś odstawić smatfon, wyłączyć komputer i telewizor na trzy godziny przed snem. W pokoju, w którym śpisz nie powinno być urządzeń elektrycznych lub powinny być przykryte folią aluminiową bo ona chroni przed polem elektromagnetycznym.
8. Ważny jest też rytm snu - specjaliści zalecają kłaść się spać się o jednej, ustalonej godzinie, gdyż organizm przyzwyczaja się do zasypiania o konkretnej godzinie.
9. Bądź aktywna fizycznie: aktywność fizyczna zalecana jest pięć razy w tygodniu co najmniej 30 minut a najlepiej przez 60 minut.
10. Musisz mieć komfort psychiczny i fizyczny: brak dolegliwości bólowych, ciszę, ciemność, chłód - temperatura w sypialni powinna być między 15-21 stopni Celsjusza.
11. Nie objadaj się na trzy godziny przed snem, ale nie kładź się spać głodna.
12. Unikaj potraw ostrych i słonych, które wywołują uczucie pragnienia.
13 . Napij się małą filiżankę herbatki ziołowej: melisy, rumianku, mięty lub mleka z miodem.   
14. W ciągu dnia jedz produkty bogate w witaminy z grupy B i magnez.                       
   

   Bibliografia: 

" Wylecz się sam - Megadawki witamin " - Andrew W. Saul PH.D.         

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.