8 NATURALNYCH SPOSOBÓW NA SAMOULECZENIE Z DEPRESJI

 

Depresyjny Nastrój

 
W jaki sposób poradzić sobie z jesienno-zimową depresją bez przyjmowania leków?
1. RUSZAJ SIĘ
Ruch to zdrowie ( szczególnie na świeżym powietrzu) - pierwszą i podstawową sprawą jest aktywność fizyczna. Wykorzystaj każdą wolną chwilę na spacer, jogging, pływanie, ćwiczenia w klubie fitness i inne formy aktywności, najlepiej w towarzystwie innych osób.
2. WYRÓWNAJ POZIOM WITAMIN Z GRUPY B KOMPLEKS
Jedz tiaminę (witamina B1), niacynę (witamina B3) i witaminę B6 (pirydoksyna).
Niedobór każdej z wymienionych witamin może być bezpośrednią przyczyną depresji. Duże ilości witamin B-kompleks, a zwłaszcza witaminy B1, B3, B6 są niezbędnym warunkiem zaistnienia w twoim ciele normalnych, zwalczających chorobę, reakcji chemicznych. Niacynę i tiaminę dodaje się do produktów spożywczych, jednak w niewystarczającej ilości.
Zalecane dzienne spożycie (RDA) niacyny (B3) wynosi poniżej 20 miligramów, podczas gdy nasze realne zapotrzebowanie to ok. 100 miligramów dziennie.
Zalecane dzienne spożycie (RDA) tiaminy (B1) wynosi ok. 2 miligramów, tymczasem dzienna dawka powinna wynosić ok. 75 miligramów.
Witamina B6 - kilkaset miligramów witaminy B6 to bardzo bezpieczna dawka, szczególnie jeśli połączymy ją z innymi witaminami z grupy B.
3. NAWADNIAJ SIĘ
Picie większej ilości wody może poprawić nastrój. Wraz z wiekiem jednym z problemów jest odwodnienie. U młodych ludzi, stosunek wody wewnątrz komórki do wody poza komórkami wynosi 1,2 do 1, co oznacza, że w komórkach znajduje się więcej wody niż poza nimi. W wieku 60 lat ten stosunek wynosi 0,8 do 1. Jeśli więc nawet pijemy zalecaną ilość wody, wciąż się odwadniamy i powinniśmy zwiększyć jej spożycie.
4. JEDZ KWASY TŁUSZCZOWE OMEGA-3
Kwasy tłuszczowe Omega -3 znajdują się głównie w olejach rybnych. Zmieniają chemię mózgu, poprawiając nastrój.
Kwasy tłuszczowe dzielimy na 3 rodzaje:
  • kwasy tłuszczowe NASYCONE - to tłuszcze zwierzęce: masło, smalec, olej z kokosa.
  • kwasy tłuszczowe JEDNONIENASYCONE (roślinne) - Omega -9. Występuje w oliwie z oliwek i w oleju rzepakowym.
  • kwasy tłuszczowe WIELONIENASYCONE - Omega -3 (występuje w oleju z lnu i w oleju z rzepaku) oraz Omega - 6 ( występuje w oleju krokoszowym, słonecznikowym i w oleju z pestek winogron). Kwasy WIELONIENASYCONE są niezbędne dla człowieka.
5. PODDAJ SIĘ TERAPII WITAMINĄ C W DUŻYCH DAWKACH
Lekarze przepisujący swoim pacjentom wysokie dawki witaminy C odnoszą wielkie sukcesy w wyciąganiu ich z depresji. Terapia ta jest bardzo bezpieczna. Kwas askorbinowy uczestniczy w reakcjach, w wyniku których powstaje energia. Najkorzystniej jest utrzymywać stały, wysoki poziom tej witaminy w organizmie.
6. POMÓŻ ORGANIZMOWI WYTWORZYĆ NEUROPRZEKAŹNIKI...
Zamiast korzystać z syntetycznych leków blokujących lub naśladujących działanie neuroprzekaźników, spróbuj odpowiednio odżywiając swój organizm, wyprodukować naturalne neuroprzekaźniki - noradrenalinę i acetylocholinę.
  • NORADRENALINA - wyczerpanie się tego neuroprzekaźnika może skutkować utratą pamięci lub dużą depresją. Aby go wyprodukować potrzebna jest odpowiednia ilość witaminy C w naszym organizmie. Z noradrenaliny produkowana jest w naszym organizmie adrenalina.
  • ACETYLOCHOLINA to neuroprzekaźnik, który ma działanie relaksujące. Nasz organizm produkuje własną acetylocholinę, która w żywności występuje jako fosfatydylocholina i stanowi składnik lecytyny. Dlatego żeby organizm mógł sam wyprodukować ten neuroprzekaźnik potrzebna jest lecytyna.
7. WŁĄCZ DO DIETY LECYTYNĘ
Lecytynę znajdziemy w żółtkach jaj, jednak jej ilość jest niewystarczająca. Mózg człowieka w jednej trzeciej suchej masy składa się właśnie z lecytyny, dlatego powinno się go odżywiać tym, z czego jest złożony.
Każda łyżka (7,5 grama) lecytyny dostarcza ok. 1700 miligramów fosfatydylocholiny, 1000 miligramów fosfatydyloinozytolu i ok. 2200 miligramów niezbędnych kwasów tłuszczowych, w tym kwasu linolowego. A ponadto zawiera Omega-3 kwas alfa-linolenowy. Lecytynę w płynie powinno się mieszać z mlekiem lub melasą, a dodatkowo szybko popić ją jogurtem lub napojem na bazie melasy. Najlepszą formą suplementowania lecytyny jest przyjmowanie jej pod postacią granulek, które możemy zmieszać z mlekiem lub sokiem owocowym. Można jej też używać do posypywania zimnych dań lub deserów.
8. STOSUJ DIETĘ NA DEPRESJĘ - tryptofan i powstająca z niego serotonina ( jeden z najważniejszych neuroprzekaźników).
Tryptofan to jeden z aminokwasów wykorzystywanych przez organizm do produkcji serotoniny (neuroprzekaźnika), który odpowiada za nasze dobre samopoczucie. Pokarmy, które w naturalny sposób zwiększają poziom serotoniny to m.in. fasola, awokado, ananas, banany, orzechy włoskie, ziarna słonecznika, nerkowce, ser.
Pamiętaj, aby tryptofan szybko dotarł do mózgu powinno się spożyć posiłek o dużej zawartości węglowodanów - są niezbędne do przekroczenia bariery krew-mózg, np. można spożyć ser z krakersem.
Zawartość tryptofanu w produktach żywnościowych:
100 g pestek dyni - 560 miligramów tryptofanu
100 g nerkowców - 470 miligramów tryptofanu
100 g nasion słonecznika - 340 miligramów tryptofanu
100 g orzeszków ziemnych - 340 miligramów tryptofanu
100 g jaj - 210 miligramów tryptofanu
100 g soczewicy - 215 miligramów tryptofanu

Bibliografia:

" Wylecz się sam - Megadawki witamin" - Andrew W.Saul PH.D.

"Ukryte terapie - Czego Ci lekarz nie powie" - Jerzy Zieba