Dlaczego wypadają włosy i jak temu zapobiec?

Co zrobić aby mieć piękne włosy?

Każdy włos na naszej głowie przechodzi - indywidualne i w innym czasie - stadia rozwoju.  Tzw."Cykl włosowy" to okres od początku tworzenia się włosa, aż do jego dojścia do stanu spoczynku i uformowanie nowego włosa w tym samym mieszku.
"Cykl włosowy" składa się z trzech etapów:
1. okres wzrostu włosa (anagen) - okres ten może trwać nawet do kilku lat. To jak szybko rosną nam włosy, zależy od sprawności podziałów komórkowych w obszarze "cebulki włosowej". Oznacza to w praktyce przyrost nowego włosa z dzielących się aktywnie komórek macierzy włosowej.
2. faza przejściowa włosa (katagen) - przejście w fazę spoczynkową rozpoczyna się od zaniku dolnej części mieszka włosowego, co trwa ok. 3 tygodni.
3. faza spoczynkowa (telogen) - przez kilka miesięcy nie dzieje się nic. Ponieważ zanikło źródło komórek macierzystych włosa, w pochewce skórnej każdego mieszka włosowego - tkwi, niczym nie umocowany - włos telogenowy. Włos ten można można bez problemu wyciągnąć z głowy przy myciu czy szczotkowaniu.
Co się dzieje dalej?
W tym momencie wszystko zależy od tego, co się stanie po okresie spoczynkowym w miejscu, gdzie tkwił włos. Macierz włosowa musi się odrodzić. Prawidłowo proces wygląda następująco - gdy włos telogenowy już nie rośnie, albo sam wypadnie przy czesaniu albo wypchnie go na zewnątrz nowy włos rosnący z tego samego mieszka. Dobre działanie stymulujące odradzania się macierzy włosowych wykazuje aloes. Niestety bardzo często przyczyną stopniowego rzednięcia włosów jest to, że część macierzy włosowych już się nie odradza. Jeśli po paru miesiącach po tym, jak zanikła macierz włosowa w mieszku włosowym, nie nastąpi ożywienie, organizm wchłonie pozostałości po "cebulce włosowej" i już do końca życia mamy puste miejsce.
Przyczyny?
Do dziś naukowcy, nie potrafią do końca wyjaśnić dlaczego niektóre organizmy nie odbudowują komórek macierzy włosowych po okresie spoczynkowym. Wiadomo natomiast, że u mężczyzn z genetyczną skłonnością do łysienia, obumieranie mieszków włosowych następuje szybciej pod wpływem tzw. dihydrotestosteronu (DHT- skórnej pochodnej testosteronu). Mówi się także, że przyczyną są różne trucizny współczesnej cywilizacji, gromadzą się one przez lata w naszych tkankach i przez to hamują macierze włosowe do komórkowej odbudowy.
Jedną z przyczyn wypadania włosów może być też gromadzenie się łoju lub łojotok skóry głowy i blokowanie mieszków włosowych. Także nieprawidłowa pielęgnacja włosów może nasilić ten proces. Kolejną przyczyną wypadania włosów może być brak odpowiednich witamin i białek, które są potrzebne do wzrostu włosów. Również stres, zaburzenia hormonów tarczycy, jadłowstręt psychiczny lub farbowanie włosów mogą powodować wypadanie włosów.
Włosy wypadają głównie przy myciu, czesaniu a także wtedy gdy włosy stają się cieńsze.
Poniżej wypisane są składniki odżywcze, które sprawią, że twoje włosy będą prawidłowo rosły i błyszczały:
 •  witamina B5 (pantotenian wapnia, kwas pantotenowy) : składniki te pomagają mieszkom włosowym asymilować miedź;
 • miedź - brak tego pierwiastka śladowego powoduje, że włosy są łamliwe, suche i trudne w pielęgnacji;
 •  witamina B8 (inozytol) i witamina B4 (cholina) - wspomagają wzrost włosów;
 • witamina B12: wspomaga wzrost włosów;
 • witamina B10 (PABA): nazywana też kwasem para-aminobenzoesowym, pozwala zachować kolor i miękkość włosów;
 • witamina B3 (niacyna, kwas nikotynowy) - poprawia krążenie krwi;
 • jod: zapobiega wypadaniu włosów, pomaga w utrzymaniu zdrowej skóry, włosów i paznokci;
 • żelazo i mangan (pierwiastek śladowy): pomagają prawidłowo odżywiać włosy i zapewniają ich wzrost przez dobre krążenie krwi;
 • cynk: potrzebny  jest dla wzrostu włosów,
 • białka i aminokwasy: skóra składa się w 98% z białek. Gdy jest brak witamin i minerałów, które wyżej wymieniłam, organizm nie może asymilować białek;
 • aloes - działa stymulująco.

Bibliografia:
"O zdrowie zadbaj sam" - Enrique Garza
"Aloes na co dzień" - Elżbieta Olejnik