Dlaczego probiotyki są niezbędne dla zdrowia człowieka?

Zdrowe jelita to klucz do zdrowia

W jelitach ludzi zamieszkuje mnóstwo mikroorganizmów - ok. 100 bilionów bakterii. W jelicie grubym człowieka ten system jest jeszcze bardziej złożony, gdyż w jego skład wchodzi kilkaset gatunków bakterii.
Na początku XX w. rosyjski naukowiec Ilja Miecznikow odkrył, że stan zdrowia człowieka wiąże się z obecnością określonych mikroorganizmów w przewodzie pokarmowym, które korzystnie oddziałują na zdrowie. Obserwował on bułgarskich chłopców i zauważył, że ich kondycja zdrowotna była dobra za sprawą picia mleka poddanego fermentacji czyli jogurtu zawierającego szczepy bakterii Lactobacillus acidophilus. Stwierdził, że bakterie te powodowały niszczenie szkodliwej mikroflory w jelitach. Za odkrycie wpływu probiotyków na patogenne bakterie i ważnej roli bakterii kwasu mlekowego w tym procesie otrzymał w 1908 r. Nagrodę Nobla.
Probiotyki zwiększają liczbę pozytywnej mikroflory jelitowej, natomiast u osób chorych zmniejszają ilość szkodliwej flory i przywracają równowagę pomiędzy szczepami bakterii. Probiotyki wytwarzają mechanizm obronny aby nie zostały usunięte z niestrawionymi resztkami pokarmu - przyczepiają się do ścian jelita lub szybko namnażają się i wzrastają.W ten sposób tworzą one biofilm ochraniając ściany jelita przed szkodliwymi czynnikami. Są to bakterie niezbędne do właściwej pracy jelit i funkcjonowania "dobrej flory bakteryjnej" zasiedlającej organizm, a tym samym poprawiające stan zdrowia całego organizmu.
Probiotyk z greckiego oznacza „dla życia”.Probiotyki są to mikroorganizmy, żywe drobnoustroje, głównie bakterie kwasu mlekowego zasiedlające organizm człowieka i wywierające korzystne skutki zdrowotne. Probiotyk może mieć w swym składzie pojedyncze szczepy bakterii kwasu mlekowego, szczepy drożdży , kultury pleśni lub też bakterie kwasu mlekowego łącznie z wyselekcjonowanymi szczepami drożdżowymi.
Źródłem probiotyków są sfermentowane produkty mleczne, kiszone warzywa i owoce, fermentowane kiełbasy, ciasta na zakwasie, kapusta kiszona, piwo, wino i kiszonki spożywcze, ale także suplementy diety i preparaty farmaceutyczne.Właściwości probiotyków zależne są od szczepu co oznacza, że aby właściwie stosować probiotyki, niezbędna jest znajomość działania konkretnego szczepu probiotycznego, a nie tylko rodzaju lub gatunku.Każdy ze szczepów wymaga oddzielnej analizy aby określić jego właściwości probiotyczne i skuteczność w ściśle określonej sytuacji klinicznej.
W jelitach zdrowego człowieka ok. 90% bakterii tam zasiedlających to bakterie kwasu mlekowego.Podczas stresu szkodliwe bakterie występujące nielicznie, namnażają się i powodują wzrost substancji toksycznych. Schorzenia takie, jak: zaparcia, biegunki, wzdęcia i niestrawność – mogą być powodowane przez florę patogenną. Skutkiem tego mogą być problemy jelitowe – uszkodzenie kosmków jelitowych, wzrost przepuszczalności płynów do światła jelita i pogrubienia ścian jelit. W wyniku tego procesu może dochodzić do biegunek, które wywoływane są przez rotawirusy.
WŁAŚCIWOŚCI
Probiotyki:
- przywracają naturalną mikroflorę jelitową po stosowaniu antybiotyków,
- przeciwdziałają aktywności patogennej mikroflory w jelitach, która przedostała się do organizmu z pożywieniem w wyniku nie przestrzegania zasad higieny,
- leczą i zapobiegają zespołowi jelita drażliwego,
- wspomagają procesy trawienne,
- leczą kandydozę (drożdżyce),
- leczą próchnicy zębów,
- korzystnie wpływają na leczenie alergii pokarmowych,
- zwiększają wydajność układu immunologicznego,
- poprawiają wchłanianie składników mineralnych i witamin,
- produkują witaminy z grupy B (B1,B2,B6,B8,B12), niacynę, kwas foliowy,
- stymulują powstawanie kwasów organicznych i aminokwasów,
- wytwarzają enzymy,
- zmniejszają wchłanialność substancji toksycznych do krwi,
- zapobiegają niedoborom hormonów,
- neutralizują część toksyn znajdujących się w pokarmie,
- przeciwdziałają zaparciom, biegunkom oraz osteoporozie,
- działają profilaktycznie w zapaleniach układu moczowo-płciowego,
- obniżają zawartość złych frakcji cholesterolu we krwi,
- zmniejszają rozwój komórek nowotworowych,
- działają antykancerogennie,
- obniżają PH treści jelita grubego,
- zwiększają wchłanianie wapnia,lipidów, żelaza, fosforu,
- wpływają na dobre samopoczucie,
- korzystnie oddziałują w schorzeniach takich jak: cukrzyca, choroby serca, nowotwory, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze.
Obecnie produkty probiotyczne (kefir, kwaśne mleko, maślanka) uznawane są jako produkty trzeciej generacji ze względu na bardzo korzystne właściwości wpływające na zdrowie.Specjaliści zalecają spożywanie probiotyków przez dłuższy czas, aby liczba pozytywnej mikroflory utrzymywała się stale na wysokim poziomie.

Bibliografia:
"Probiotyki, prebiotyki, symbiotyki - charakterystyka i funkcje" Katarzyna Mojka, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie http://www.phie.pl/pdf/phe-2014/phe-2014-3-541.pdf

"Probiotyki - historia i mechanizm działania" Adriana Nowak, Katarzyna Śliżewska,Zdzisława Libudzisz http://toulouse.inra.frwww.pttz.org/zyw/wyd/czas/2010,%204(71)/01_Nowak.pdf