Homocysteina – warto badać jej poziom

Homocysteina - często nazywana "cholesterolem XXI w"

Homocysteina to aminokwas, który znajduje się w organizmie człowieka. Jest substancją wytwarzaną w organizmie w trakcie procesu trawienia białek.
Homocysteina potrzebna jest do poprawnej pracy organizmu, jednak jej podwyższony poziom (hiperhomocysteinemia) może poważnie uszkodzić naczynia krwionośne.
Jej działanie jest porównywane do działania złego cholesterolu - może wywoływać miażdżycę oraz powodować zaburzenia krzepliwości krwi, a nawet zawał serca i udar niedokrwienny mózgu. Naczynia krwionośne pod jej wpływem stają się mniej elastyczne, a homocysteina może prowadzić do ich zablokowania.
Najwyższy poziom homocysteiny we krwi, mają osoby spożywające dużo białka zwierzęcego, mało owoców i warzyw listnych. Warzywa i owoce dostarczają kwas foliowy i witaminy z grupy B. Aby zapobiec hiperhomocysteinemi można też suplementować się kwasem foliowym, B12 oraz witaminą B6.
Badanie poziomu homocysteiny polega na pobraniu krwi z żyły łokciowej od pacjenta. Całkowite stężenie tego aminokwasu u człowieka zdrowego jest niskie. Przyjmuje się, że u zdrowej osoby dorosłej normą jest wynik poniżej 15 µmol/l. Badanie może być wskazane, jeśli lekarz podejrzewa u pacjenta niedobór witaminy B12 lub kwasu foliowego a także aby ocenić ryzyko rozwoju chorób sercowo - naczyniowych.
WYSOKI POZIOM HOMOCYSTEINY WE KRWI MOŻE BYĆ NIEBEZPIECZNY DLA ZDROWIA
Przyczyny wysokiego poziomu homocysteiny:
- spożywanie dużej ilości kofeiny;
- stres;
- palenie tytoniu;
- przyjmowanie niektórych leków;
- niedobór witamin, których brakuje w diecie (B6, B12 oraz kwas foliowy);
- czynniki genetyczne;
- niedokrwistość; 
- białaczka limfoblastyczna;
- nowotwór jajnika;
- zaburzenia tarczycy;
- łuszczyca;
- nowotwór sutka;
- zaburzenia nerek;
- cukrzyca typu 1 i 2;

Bibliografia:
http://www.medonet.pl/badania,homocysteina--badanie----norma,artykul,1570172.html
http://www.labtestsonline.pl/tests/Homocysteine.html?tab=3
http://longevitas.pl/czym-homocysteina-zagrozenie-niesie-podwyzszony-poziom-pytania-odpowiedzi/