8 powodów, dla których warto się jak najczęściej śmiać

Śmiech ma bardzo duży wpływ na nasze zdrowie

Terapia śmiechem została odkryta m.in. przez prof. Normana Cousinsa- prawnika, który chorował m.in. na bolesne zapalenie stawów. Podobno tak bardzo nie akceptował biernego poddawania się chorobie, że latami szukał sposobów dających siłę na walkę z nią.
Okazało się, że największą ulgę przynosił mu śmiech i jak najdłuższe pozostawanie w stanie radosnej euforii. „Zrobiłem radosne odkrycie, że dziesięć minut szczerego śmiechu ma działanie znieczulające i daje mi co najmniej dwie godziny snu bez bólu” − pisał.
Dlaczego warto się śmiać?
1. Śmiech może zadziałać jak lek przeciwbólowy. Rośnie wtedy poziom endorfin "hormonów szczęścia", substancji działających podobnie jak morfina. Endorfiny wywołują stany euforyczne, dobre samopoczucie i zadowolenia z siebie. Bardzo ważną funkcją endorfin jest także łagodzenie bólu. To sprawia, że u osoby chorej ból maleje, a ona staje się bardziej odprężona, a skupienie uwagi na czymś wesołym odciąga uwagę od dolegliwości.
2. Śmiejąc się, nabieramy 3 razy więcej powietrza niż normalnie. Pogłębiony wdech, dłuższy wydech i gwałtowne skurcze mięśni przepony, oczyszczają płuca ze szkodliwych substancji.Lepsze zaopatrzenie płuc w powietrze sprzyja również dotlenieniu mózgu.
3. Śmiech sprawia, że krew szybciej krąży.Pobudzony do pracy układ krążenia sprawniej roznosi tlen we krwi do wszystkich tkanek, w tym też do mózgu, który jest lepiej dotleniony.Dzięki temu rośnie nasza koncentracja, lepiej też przyswajamy informacje oraz zapamiętujemy je, a także jesteśmy bardziej kreatywni. Śmiech dodaje nam również energii.
4. Śmiech porusza przeponę i mięśnie brzucha, mięśnie ramion i twarzy, stymuluje skurcze żołądka i ruchy jelit, wpływając na poprawę trawienia. Śmiech jest więc świetnym prozdrowotnym masażem.
Efektem tego jest sprawny przebieg procesów przemiany materii. Podczas minuty śmiechu możemy spalić ok 12 kcal. Śmiech to bardzo przyjemny sposób na wprawienie naszych mięśni w ruch i spalanie kalorii dlatego, tak jak aktywność fizyczna i zdrowa dieta, powinien być obowiązkowym elementem zdrowego stylu życia!
5. Śmiech to także gimnastyka dla twarzy - pobudza pracę kilkunastu mięśni twarzy. Śmiejąc się fundujemy sobie intensywny trening naszej twarzy, zapobiegając jej wiotczeniu. Dobry humor powoduje, że kąciki ust uniesione do góry czynią twarz młodszą i pogodniejszą.
6. Śmiech zwiększa odporność.Pod wpływem pozytywnych emocji zwiększa się stężenie limfocytów T, których zadaniem jest niszczenie wirusów. Aktywizować limfocyty, a więc powodować ich wzrost, mogą różne czynniki, m.in intensywna dawka śmiechu.
We krwi pojawiają się też inne przeciwciała chroniące błony śluzowe górnych dróg oddechowych przed wnikającymi do organizmu zarazkami. Ponadto dotleniony mózg wytwarza więcej endorfin, uznawanych za naturalne substancje przeciwzapalne.
7. Śmiech hamuje wydzielanie tzw. hormonów stresu, dzięki czemu łagodzi m.in. bóle głowy.
8. Śmiech wzbudza sympatię- człowiek radosny wzbudza zaufanie, osoby pogodne łatwiej zjednują sobie ludzi.

Bibliografia:
http://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/zrelaksuj-sie/smiech-to-zdrowie-8-powodow-do-czestego-smiechu_36135.html
https://kcalmar.com/blog/2016/12/14/smiech-to-zdrowie-czyli-o-wplywie-radosci-na-organizm/
https://www.swiat-zdrowia.pl/artykuly/smiech-to-zdrowie-naprawde