Dobry i zły cholesterol

Cholesterol - niezbędny dla każdej komórki naszego ciała. Składnik błon komórkowych, budulec hormonów płciowych i kwasów żółciowych. Jednak gdy zjadasz go zbyt dużo, może być bardzo groźny.

Cholesterol jest woskowatą substancją konieczną do przemian komórkowych, która daje siłę i odporność zewnętrznej błonie komórkowej. Cholesterol ma też aspekt negatywny. Kiedy jest go za dużo we krwi, może osadzać się na ścianach tętnic, rozpoczynając w ten sposób proces ich zamykania, co prowadzi do stwardnienie tętnic.
Objawy:
Jest to proces skomplikowany - komórki związane ze ścianą naczynia krwionośnego wypełniają się cholesterolem i tworzą płytki ( składające się z tłuszczu, komórek i odpadów komórkowych). Kończy się to tworzeniem zbiorników wypełnionych tłuszczem ( proces ten nazywa się MIAŻDŻYCĄ), co powoli zmniejsza przepływ natlenionej krwi, powodując ZAWAŁ lub UDAR.
Przykładem objawów zatoru w tętnicach, które dostarczają krew do głowy,              (np. w tętnicach szyjnych) są:
- porażenie twarzy,
- porażenie części ciała - ręki, nogi...,
- trudności w mówieniu,
- trudności w zapamiętywaniu,
- możliwe bóle głowy,
- otępienie umysłowe.
Jeśli np. niedrożne są tętnice wieńcowe ( albo aorta) , które dostarczają natlenioną krew do mięśnia sercowego, rezultatem jest jedna z form niedokrwienia serca - DUSZNICA, ZAWAŁ.
Cholesterol i trójglicerydy są transportowane w strumieniu krwi przez cząsteczki zwane "lipoproteinami nośnikowymi", które mogą być o niskiej gęstości (LDL) lub o wysokiej gęstości (HDL).
20 lat temu naukowcy odkryli, sposób w jaki cholesterol wnika w głąb komórek. Odkryli, że pewna postać lipoproteiny, zwana LDL lub lipoproteiną o niskiej gęstości, odpowiada za transport cholesterolu do komórek ścian tętnic.
LDL przyczepiają się do receptorów (białek) znajdujących się na powierzchni komórek, które działają jak chemiczne magnesy, przyciągając cząsteczki lipoprotein o niskiej gęstości rozładowujące cholesterol wewnątrz komórek.
Komórki te znajdujące się na wewnętrznej powierzchni tętnic zawierają dużą ilość receptorów, które gromadzą tyle cholesterolu, ile tylko mogą, przez większość czasu wypełniając się w nadmiarze.
10 lat później naukowcy odkryli jak komórki mogą pozbyć się nagromadzonego cholesterolu. Okazało się, że istnieje naturalny czynnik, który usuwa cholesterol z komórek.
Była to lipoproteina, zwana lipoproteiną o wysokiej gęstości (HDL). Obecny w komórkach cholesterol przyczepia się do lipoproteiny i jest transportowany z krwią do wątroby, gdzie ulega przetworzeniu w inne składniki.
Jeśli komórkowy mechanizm przyjmowania lub zwalniania cholesterolu ma działać prawidłowo, musi być zachowana równowaga cholesterolu.
Jednak z powodu niezwykle intensywnej tendencji komórek do gromadzenia tłuszczu równowaga ulega zachwianiu, powodując, że niektórzy ludzie mają więcej cholesterolu, niż jest to potrzebne.
Podsumowując:
Szkodliwy cholesterol to ten, który odkłada się w tętnicach, blokując w ten sposób przepływ krwi.
Pożyteczny cholesterol pomaga w oczyszczeniu tętnic, zbierając ze sobą cholesterol szkodliwy do wątroby, gdzie jest on rozkładany.
Proponowane leczenie:
⦁ Trzeba unikać jedzenia produktów zawierających duże ilości szkodliwego cholesterolu - cholesterol znajduje się w tłuszczach zwierzęcych.
⦁ Gotowanie na nasyconych tłuszczach jest bardzo szkodliwe dla organizmu. Lepiej jest gotować na tłuszczach nienasyconych, takich jak: olej kukurydziany, oliwa z oliwek, olej słonecznikowy czy olej z orzeszków ziemnych.
⦁ Awokado zawiera pożyteczne jednonienasycone kwasy tłuszczowe.
⦁ Posiłki - nie jedz posiłków bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe i cholesterol częściej niż raz w tygodniu.
⦁ Jedz Omega-3, zwiększ spożycie oleju rybnego i ryb, zwłaszcza z wód zimnych: tuńczyk, dorsz, łosoś. Oleje rybne są bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, zwane Omega-3 (zawierają 2 substancje EPA I DHA - ważne czynniki obniżające poziom szkodliwego cholesterolu.
⦁ Omega - 9 i Omega - 6, jedz oliwę z oliwek zawierającą nienasycone kwasy tłuszczowe. Spożycie tych olejów redukuje szkodliwy cholesterol.
⦁ Jedz produkty bogate w błonnik - pomagają obniżyć poziom cholesterolu.
Błonnik pobudza funkcje trawienne, co powiększa produkcję kwasów żółciowych. Kwasy żółciowe tworzone są w wątrobie z cholesterolu. Im więcej wydziela się żółci, tym więcej cholesterolu musi zużyć wątroba do produkcji kwasów żółciowych.
Więcej cholesterolu pobierane jest z krwi, żeby został przemieniony w żółć, który to cholesterol musi być wcześniej pobrany z organizmu. To zaś obniża poziom cholesterolu we krwi i ilość cholesterolu odłożonego w tętnicach.
⦁ Stres
Stres powoduje serię reakcji w organizmie przez współczulny układ nerwowy, utrzymując stale osobę w stanie pobudzenia. Jedną z tych reakcji jest skurcz tętnic i żył, niektóre z nich to tętnice i żyły wieńcowe, czyli te, które dostarczają krew do mięśnia sercowego. Jako wynik zbyt dużej ilości cholesterolu odłożonego w tych naczyniach - przepływ krwi jest blokowany w trakcie skurczu tętnic. Powoduje to ZAWAŁ SERCA.
⦁ Niacyna (witamina B3)
Odkryto, że niacyna pobierana w dawkach 500 mg, 3 do 6 razy dziennie redukuje poziom cholesterolu i trójglicerydów, w dużym stopniu od 15 -30%.
⦁ Ćwiczenia
Ćwiczenia fizyczne pomagają w spalaniu tłuszczu, a także redukują wagę. Poprawiają funkcje krążenia i układu mięśniowego dzięki lepszemu natlenieniu, które powoduje efektywniejsze spalanie cukru w komórkach. W sposób pośredni pomagają zmniejszyć poziom cholesterolu we krwi.
Proponowane witaminy: witamina A, Beta-karoten, B6, B3 (niacyna), C, E.
Proponowane minerały: selen, german, wapń, magnez.

Bibliografia:
" O zdrowie zadbaj sam - 200 chorób i naturalne sposoby ich leczenia" Enrique Garza