Cukrzyca

Aby się ustrzec przed cukrzycą należy zadbać o utrzymanie odpowiednich parametrów glukozy we krwi, prawidłowe ciśnienie tętnicze, odpowiedni poziomu cholesterolu, zrzucić zbędne kilogramy.

Cukrzyca najczęściej występująca u dorosłych to cukrzyca typu II. U dzieci występuje typ I cukrzycy. Choroba ta występuje, kiedy rośnie we krwi stężenie cukru (glukozy). Cukrzyca typu I zwana też insulinozależną lub typu dziecięcego wydaje się być chorobą autoimmunologiczną (przy której układ immunologiczny atakuje prawidłowe komórki organizmu). Jest schorzeniem poważniejszym niż cukrzyca typu II.
Cukrzyca typu II, nazywana też insulinoniezależną, zazwyczaj pojawia się w wieku dorosłym, szczególnie u osób otyłych, z powodu złej diety i niezdrowego stylu życia. Obciążona przez wiele lat węglowodanami prostymi trzustka, nie jest już w stanie pompować do organizmu wystarczającej ilości insuliny.
Objawy cukrzycy:
1. Zwiększona potrzeba oddawania moczu (10 lub więcej razy dziennie) - w ten sposób wydalany jest nadmiar cukru;
2. Osoba chora staje się zdenerwowana, zmęczona, osłabiona;
3. Odczuwa nasiloną potrzebę jedzenia cukru i czuje głód;
4. Osoba pije dużą ilość płynów;
5. Występuje glukozuria - obecność cukru w moczu. Kiedy stężenie cukru jest zwiększone, przechodzi on do moczu.
6. Występuje ketonuria - obecność acetonu w moczu. Ketonuria wraz z glukozurią (aceton +cukier) może spowodować śpiączkę cukrzycową.
Wiele przypadków ślepoty, amputacji i mnóstwo zgonów wynika z krążeniowych powikłań wywołanych przez tą chorobę. Chroniczna cukrzyca wpływa na wzrok. Cukrzyca jest główną przyczyną ślepoty u dorosłych.
Przyczyny :
⦁ Istnieje duża predyspozycja do dziedziczenia cukrzycy. Chorobę można kontrolować poprzez właściwą dietę,
⦁ U osób z cukrzycą trzustka nie funkcjonuje prawidłowo, dlatego nie produkuje insuliny w wymaganej ilości i jakości.
Insulina
Insulina jest hormonem wytwarzanym przez trzustkę. Jej funkcją jest pomagać glukozie w wejściu do komórek mięśni, wątroby i tkanki tłuszczowej, a także magazynowanie jej na użytek innych organów. Kiedy glukoza nie może przedostać się do komórek, gromadzi się w dużych ilościach we krwi - poziom cukru we krwi wzrasta, a tkanki (mięśnie) nie mają energii dla właściwego funkcjonowania. Skutkiem tego jest osłabienie. Z czasem nieprawidłowy metabolizm glukozy może prowadzić do uszkodzenia, a następnie do niewydolności wielu organów,m.in : serca, naczyń krwionośnych, nerek, nerwów, oczu.
Proponowane leczenie:
⦁ Właściwie zaplanuj posiłki z dużą ilością błonnika - chorzy z cukrzycą typu I przyjmujący błonnik mogą zmniejszyć ilość wstrzykiwanej insuliny, podobnie osoby z cukrzycą typu II spożywający dużo błonnika mogą tym samym zmniejszyć ilość przyjmowanych leków;
⦁ Wyeliminuj cukry proste - cukier pogłębi tylko cukrzycę. W przypadku cukrzycy typu II jest jej przyczyną, w przypadku cukrzycy typu I nadmiar cukru może powodować zagrożenie zachorowania na cukrzycę.
⦁ Jedz owoce;
⦁ 75% kalorii powinno pochodzić ze złożonych węglowodanów - np.fasola, ziemniaki, soczewica;
⦁ 20% kalorii powinno pochodzić z białek;
⦁ Jedz małe ilości tłuszczów, najlepiej wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (np.tuńczyk, łosoś, oliwa z oliwek);
⦁ Spożywaj minimum 4 g błonnika (warzywa, rośliny strączkowe, pełne ziarna zbóż)
⦁ Obniż poziom cholesterolu, nie powinno się spożywać więcej niż 300 mg cholesterolu dziennie;
⦁ Uprawiaj ćwiczenia;
⦁ Unikaj kofeiny - kofeina może zaburzyć normalny poziom cukru we krwi;
⦁ Spożywaj:
1. Chrom (pikolinian chromu) - utrzymuje wydajność insuliny, obniża poziom cholesterol LDL. Chrom jest niezbędnym elementem czynnika tolerancji glukozy, który zwiększa skuteczność insuliny. Chrom występuje w: orzechach, śliwkach, wielu produktach fermentowanych, większość żywności z pełnego ziarna. By prawidłowo działać, insulina potrzebuje chromu - chodzi o to, by cukier był skutecznie przetwarzany we wnętrzu komórek, a nie kumulował się we krwi, co staje się przyczyną cukrzycy;
2. Żeń-szeń- jest uważany przez niektóre kultury Wschodu za jedno z najbardziej odżywczych ziół na świecie. Utrzymuje wysoką wydajność insuliny, jest składnikiem energetycznym. Żeń-szeń jest znany jako czynnik wspomagający regulację czynności organizmu, w przypadku ciężkiego stresu mający pozytywny wpływ na układ nerwowy i hormonalny;
3. Miąższ aloesowy- zawiera błonnik, ułatwia trawienie, odżywia;
4. Odżywczy koktajl z błonnikiem (bez cukru);
5. Garcinia cambogia HCA, owoc z południa Indii, zawiera HCA-kwas hydroksycytrynowy ,pomaga ograniczyć apetyt, pomaga ustabilizować poziom cukru we krwi;
6. Magnez - niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, dla cukrzyków niezwykle ważny pierwiastek, ponieważ to właśnie on jest niezbędny w procesie metabolizowania węglowodanów i to właśnie on odgrywa dużą rolę w produkcji i wykorzystaniu insuliny przez organizm;
7. Wapń - niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu;
8. Propolis pszczeli - naturalny antybiotyk, zapobiega infekcjom;
9. Wysokie dawki witaminy B-kompleks - "cukrzycy zażywający 100 miligramów zbilansowanego suplementu witamin z grupy B-kompleks, co 2-3 godziny, byli w stanie w znacznym stopniu zmniejszyć ilość insulinowych zastrzyków".

Pancreas -Trzustka, która produkuje insulinę. U cukrzyków trzustka nie funkcjonuje prawidłowo, dlatego nie produkuje insuliny- hormonu odpowiedzialnego za metabolizowanie glukozy (cukru we krwi). Kiedy glukoza nie jest skutecznie metabolizowana, poziom cukru we krwi wzrasta, co zabiera nam energię i prowadzi do niewydolności wielu organów.

Bibliografia:
"O zdrowie zadbaj sam" Enrique Garza
"Wylecz się sam- Megadawki witamin" Andrew. W.Saul. Ph.D.