Zdrowe oczy jak najdłużej

Dbaj o higienę wzroku - co najmniej raz w roku umów się do okulisty, noś okulary przeciwsłoneczne, postaw na dietę bogatą w witaminy.

Oko człowieka zbudowane jest z zewnętrznej błony zwanej spojówką. Tuż za nią jest przezroczysty obszar, przez który światło dostaje się do wnętrza oka, zwany rogówką. Za nią znajduje się tęczówka, która reguluje ilość światła dostającego się do wnętrza oka. W tęczówce znajduje się źrenica, która kontroluje ilość światła wpadającego do oka przez rozszerzanie i kurczenie się. Za tęczówką jest soczewka, która załamuje promienie świetlne przez nią przechodzące i skupia wiązkę światła na siatkówce.
Światłoczułą częścią oka ludzkiego jest siatkówka, która wyściela dwie trzecie powierzchni gałki ocznej. W siatkówce znajdują się liczne komórki fotoreceptorowe, zwane pręcikami i czopkami. Pręciki umożliwiają widzenie kształtu i ruchu, nie są jednak wrażliwe na kolory, odpowiedzialne są za widzenie obrazów czarno-białych. Czopki odpowiedzialne są za rozróżnianie szczegółów i widzenie barw. Czopki skupione są w niewielkim zagłębieniu w centrum siatkówki, zwanym plamką żółtą. Jest to strefa najostrzejszego widzenia.
W ludzkim oku światło dociera do wnętrza oka poprzez rogówkę, następnie ogniskowane jest przez soczewkę i wytwarza obraz na siatkówce. Następnie nerw optyczny przewodzi impulsy nerwowe do ośrodków wzrokowych kory mózgowej. Tęczówka reguluje ilość światła docierającego do siatkówki.
Choroby oczu mogą być spowodowane wieloma czynnikami, mi.n. : niedożywieniem, brakiem witamin, alergiami, wysokim ciśnieniem, cukrzycą, stanem zapalnym zębów, czytaniem przy słabym świetle.
Do głównych chorób oczu należą m.in:
- Jaskra - jest rezultatem wysokiego ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Wyróżnia się dwa typy jaskry: jaskra ostra - występuje, gdy nagle pojawia się ostry ból oka, następuje zamroczenie i oko staje się czerwone. Jeśli ból nie minie w ciągu 24 godzin należy zwrócić się do okulisty. Może być potrzebna operacja, aby zmniejszyć ciśnienie. Jaskra przewlekła to drugi typ - rozwija się powoli, a objawy są prawie nieodczuwalne. Jest to postępująca utrata pola widzenia. Jest to poważna nieprawidłowość, która może być przyczyną ślepoty. Przyczynami występowania jaskry są cukrzyca, stwardnienie tętnic, podwyższone ciśnienie krwi.
- Katarakta (zaćma) - soczewka oka staję się mętna, nieprzezroczysta. Zaćma charakteryzuje się spadkiem ostrości widzenia, choremu wydaje się, że rzeczy są ciemne. Pojawia się niewrażliwość na światło. Przyczynami zaćmy są cukrzyca, złogi wapnia i cholesterolu w naczyniu oka, utrudniające krążenie krwi w gałkach ocznych, uraz oka, nieprawidłowe żywienie (brak witamin A(beta-karoten),witaminy E, witaminy C oraz B2, cynku, selenu) ,a także zbyt długie opalanie. Powstawanie zaćmy jest też częścią naturalne starzenia się człowieka. Jeśli zmętnienie obejmuje całą soczewkę, konieczne jest leczenie operacyjne.
- Jęczmień- jest to obrzęk w kształcie grudki, który tworzy się na brzegach powiek.
- Zapalenie spojówek - objawia się swędzeniem, zaczerwienieniem, pojawieniem się ropy.
- Zespół suchego oka - wynika z niedostatecznego wydzielania łez. Przyczyną jest długie przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, noszenie soczewek kontaktowych, palenie papierosów, długotrwała praca przy komputerze.
Aby zachować zdrowe oczy należy dbać o odpowiednią dietę bogatą w witaminy A (beta-karoten), witaminy B-kompleks , C, E i białka. Należy zadbać o prawidłowe oświetlenie podczas czytania i pracy przy komputerze. Należy zachować prawidłową postawę podczas czytania, czyli trzymać głowę prosto  i odsunąć książkę  na odległość 40 cm.

Bibliografia:
" O zdrowie zadbaj sam" Enrique Garza